Jak zwiększyć pewność siebie Windykatora w 2 minuty?

Czy można nie odrywając się od pracy zwiększyć swoją pewność siebie? Jakie proste ćwiczenie wykonywać w trakcie lub przed pracą, aby obniżyć poziom kortyzolu i podnieść poziom testosteronu? Jaki ma to wpływ na prowadzone rozmowy windykacyjne?

`

Gdy pytamy liderów czy trenerów: jak sądzicie czy pewność siebie pomaga podczas rozmowy windykacyjnej? Słyszymy tylko jedną odpowiedź: oczywiście, że TAK. I faktycznie trudno na szczytach list odzysków znaleźć: dukających, niezdecydowanych i szukających właściwego słowa windykatorów. Pewność siebie jest bardzo ważną składową, fundamentem, na którym wszystkie zdobywane i doskonalone techniki windkacyjne działają lepiej. Broń ta jest jednak obosieczna, bo tak samo  pewni siebie klienci - szczególnie dla początkujących windykatorów - są trudniejszymi oponentami w negocjacjach i częściej, niż pozostali, uzyskują terminy oraz kwoty, które im odpowiadają, a już nie koniecznie są optymalne dla windykatora.

 

Wystarczą 2 minuty, by poczuć różnicę.

Gdybyśmy zatem mogli niemal jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki podnieść poziom pewności siebie windykatorów w 2 minuty - czy zrobilibyśmy to? Mało tego, gdyby windykatorzy mogli robić to sami, bez naszego udziału, każdego dnia?

No to uwaga, bo jest to możliwe!

Amy Cuddy - psycholog społeczny, wykładowca z Harvardu, którą w 2012 „Time” zaliczył do grona tzw. Game Changers, czyli wpływowych postaci, które „zmieniają zasady”, udowodniła, że poświęcając 2 minuty swojego czasu jesteśmy w stanie zwiększyć swoją pewność siebie przyjmując jedną z tzw. ‘pozycji siły’ (pierwsze 5 zdjęć) i nie chodzi tylko o subiektywne odczucia uczestników, a o podniesienie poziomu testosteronu przy jednoczesnym obniżeniu poziomu kortyzolu:

 

Amy Cuddy zwróciła także uwagę na tzw. 'pozycje słabości', których lepiej unikać, ponieważ spełniają funkcję odwrotną:

 

Jak wyglądało badanie i jak zmierzono wzrost pewności siebie?

Krok 1: Uczestnik badania oddawał próbkę śliny do fiolki.

Krok 2:  Przez 2 minuty cześć uczestników przyjmowała ‘pozycję siły’, a druga ‘pozycję słabości’.

Krok 3: Pytano uczestników o ich subiektywne odczucia i proponowano grę losową.

Krok 4:  Uczestnik ponownie oddawał próbkę śliny do fiolki.  

Po zbadaniu próbek i porównaniu wyników przed przyjęciem wybranych pozycji i po okazało się, ze u osób wybierających pozycje typu „High Power” wzrastał poziom testosteronu o 20% (hormon dominacji) i jednocześnie obniżał się poziom kortyzolu o 25% (hormon stresu). W grupie osób przyjmujących pozycje typu „Low Power” poziom testosteronu obniżał się o 10%, za to kortyzol wzrastał o 15%. Mało tego, pewność siebie osób z podwyższonym testosteronem  rosła na tyle, że częściej decydowali się na proponowaną grę losową (krok 3).

 

W jakich codziennych sytuacjach sprawdzi się 'pozycja siły'?

Oprócz powyższego badania przeprowadzono także masę innych, w których powtarzano krok 1 i krok 4 z procedury, tylko wprowadzano inne zdarzenie testowe. Okazało się że osoby poświęcające 2 minuty na przyjęcie pozy dominującej: zwiększały swoją asertywność, stawały się bardziej pomocne, lepiej wypadały w symulowanych rozmowach rekrutacyjnych, a nawet miały bardziej przesunięty próg bólu fizycznego, niż osoby które wcześniej przyjęły pozycję słabości. [zainteresowanych szczegółowymi procedurami badań odsyłam do bestsellera Amy Cuddy - tytuł na końcu arykułu]

 

Jak wykorzystać 'pozycję siły' w pracy na Call center?

W warunkach codziennej pracy telewindkatorów wykonanie takiego 2 minutowego ćwiczenia nie sprawi nikomu problemu, a może przynieść wymierne korzyści, które przecież łatwo zmierzyć. Wystąpienie Amy Cuddy na TEDzie trwa 21 min. Warto poświęcić jednorazowo godzinę obsługi na spotkanie z zespołem, wspólne obejrzenie tego wystąpienie i przegadanie tematu, a następnie wdrożenie ćwiczenia w codzienny tryb pracy. Efekty mogą być zaskakujące.

 

Źródła:

https://www.ted.com/talks/amy_cuddy_your_body_language_shapes_who_you_are?language=pl

Amy Cuddy, „Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom” Kraków, 2016

Zadzwoń lub napisz do nas teraz.

+48 668 164 517
biuro@architekciwindykacji.pl
Architekci Windykacji
Ul. Idzikowskiego 14a/4
54-129 Wrocław
NIP: 8992485794, REGON: 022460084